Společnost EK, prémiový výrobce zařízení pro kapalinové chlazení, představuje dokonalé řešení vodního chlazení pro grafické karty ROG Strix a ASUS TUF GeForce RTX 4080. EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4080 D-RGB se dodává ve formě vodního bloku s pasivním backplatem nebo jako řešení chlazení s aktivním backplatem, který je vložen mezi dva vodní bloky a zajišťuje nejlepší možné chlazení. Sada ABP se dodává pouze ve variantě Nikl + Plexi top, zatímco vodní blok se dodává buď v provedení Plexi, nebo Acetal top.

Vodní blok pro GPU EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4080 D-RGB

EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4080 je řešení kapalinového chlazení v jednom balení, které se skládá z vodního bloku řady Vector², černě eloxovaného hliníkového backplate a na zakázku vyrobeného dvouslotového držáku PCIe. Stejně jako u předchozích vodních bloků řady Vector² 30 dominují jeho estetice minimalistické rovné linie a backplate obepínající boční stranu GPU, aby zcela zakryl PCB.

Chlazení Vector² kombinuje tryskovou desku s 3D opracovanou vložkou Plexi, která zlepšuje distribuci proudění a tepelný výkon. Tento chladicí motor vychází z konstrukce Open Split-Flow cooling engine, která se osvědčila jako vynikající řešení pro vodní bloky GPU. Vyznačuje se nízkým omezením hydraulického průtoku, což znamená, že jej lze použít se slabšími vodními čerpadly nebo čerpadly běžícími na nízkootáčkové nastavení, a přesto dosáhnout špičkového výkonu. Společnost EK věnovala velkou péči dosažení symetrické oblasti proudění využitím vnitřního můstku k sekundárním komponentám. Tím bylo zajištěno chlazení sekundárních komponent, aniž by bylo obětováno rozložení průtoku po jádře grafického čipu.

Všechny vodní bloky GPU Vector² využívají silnou 11mm měděnou chladicí desku a robustní horní konstrukcí s jedním O-kroužkem. Tato jednoduchá konstrukce poskytuje jistotu při přizpůsobování a údržbě. K dispozici jsou dvě výrazné a jedinečné možnosti osvětlení D-RGB, které doplňují výběr materiálu výrobku: Nikl + plexi a nikl + acetal. Obě verze obsahují černě eloxovanou hliníkovou zadní desku a základnu, která je CNC obráběna z poniklované elektrolytické mědi.

U verze Plexi je osvětlení D-RGB LED rozmístěno na nejdelší hraně vodního bloku pro lepší rovnoměrnost a jas. DPS a diody jsou ukryty uvnitř čistého hliníkového výlisku.

U verze Acetal osvětluje pásek D-RGB LED dělící linii vystupujícího prvku na obou stranách bloku. Tento jemný efekt umožňuje živé zobrazení barev, zatímco blok zůstává zcela černý.

K zakrytí svorkových šroubů jsou použity dotykové magnetické krytky, které umožňují otáčení odznaku při obrácení GPU uvnitř skříně.

Tyto vodní bloky GPU mají specifický výřez, který umožňuje použití přiloženého víceúčelového nástroje pro odpojení pojistky PCIe na základní desce a snadné odpojení GPU. Stejným nástrojem lze také snadněji odpojit napájecí kabel a utáhnout stojánky.

EK-Quantum Vector² Backplate

Každý vodní blok Vector² se dodává s černě eloxovanou zadní deskou vyrobenou CNC. K těmto backplate jsou přiloženy krycí poniklované montážní šrouby, které nahrazují původní černé šrouby. Backplate má nový profil ve tvaru písmene L, který se dotýká základny vodního bloku a obepíná celý GPU, přičemž zvětšuje chladicí plochu. Díky spojení backplate s vodním blokem je přenos tepla efektivnější, což vede k ještě vyššímu výkonu.

Šrouby backplate s krytkou zjednodušují instalaci a zajišťují, že správná délka je vždy použita tam, kde je to potřeba, aby se předešlo chybám uživatele a váhání.

Sada EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4080 D-RGB ABP – nikl + plexi

Tato ultimátní sada chlazení se skládá z vysoce výkonného vodního bloku GPU a nejnovější generace řešení chlazení Active Backplate v jediné skříni. Ačkoli grafické procesory ROG Strix a ASUS TUF RTX 4080 nemají na zadní straně paměti VRAM, aktivní backplate přesto pomáhá snižovat teploty chlazením PCB za jádrem, VRM a VRAM. Jelikož má PCB hodně mědi, nasává velké množství tepla, které přenáší po svém povrchu a zahřívá ostatní komponenty. Účinným chlazením PCB se celý grafický procesor stává chladnějším.

Aktivní backplate je plnohodnotný vodní blok s vlastním měděným coldplate a akrylovou horní částí po celé délce. Konektivita je také posunuta na další úroveň díky terminálům „Direct Link“, které implementují konvenční rozložení 4 portů a umožňují sériové a paralelní připojení ze sousedních nebo protilehlých stran bloku.

Jedná se o kombinaci vodního bloku Vector², aktivní desky Backplate a montážního mechanismu, která je k dispozici v provedení nikl + plexi. Dodává se s přiloženým bočním krytem EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4080 D-RGB ABP v eloxovaném černém provedení. Boční kryt je umístěn mezi vodním blokem GPU a aktivní backplate a skrývá PCB GPU. Uživatelé si tak mohou pořídit dokonalou sadu pro všestranné chlazení GPU, která zajistí nejlepší možné chlazení a zvýšení výkonu.

Dostupnost a ceny

Vodní bloky EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4080 a sady ABP jsou k dispozici k předobjednání prostřednictvím webového obchodu EK a partnerských prodejců. Dodávky těchto produktů se očekávají koncem prosince 2022. Níže uvedená tabulka uvádí výrobcem navrženou maloobchodní cenu (MSRP) včetně DPH.

EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4080 D-RGB – nikl + plexi 264,90€
EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4080 D-RGB – nikl + acetal 264.90€
EK-Quantum Vector² Strix/TUF RTX 4080 D-RGB ABP Set – Nikl + plexi 399.90€