• Vysokoškolský student přistižený při předkládání eseje napsané ChatGPT Open AI
  • Veřejné školy v New Yorku a Seattlu zakázaly používání ChatGPT
  • Pedagogové musí provést nezbytné změny, aby se přizpůsobili novému světu umělé inteligence

Chytrý pomocník

Jeden vysokoškolský student byl přistižen při odesílání eseje, kterou napsal ChatGPT společnosti OpenAI. Podle zprávy deníku The New York Times byl student donucen svým učitelem, profesorem filozofie na Northern Michigan University Antony Aumannem, práci přepsat. ChatGPT je známý program umělé inteligence, který se používá k vytváření konverzací podobných lidským, ale také k psaní esejí, formátování dat, vytváření programů a dalším činnostem. 

Vznik těchto systémů umělé inteligence vyvolal ve vzdělávacím systému rozruch. Veřejné školské systémy v New Yorku a Seattlu zakázaly používání ChatGPT ve svých sítích a zařízeních. Univerzity se naopak rozhodly ponechat členům fakulty svobodu reagovat na ChatGPT podle svého uvážení. Aumann doporučil svým studentům, aby k programu přistupovali stejně jako k jakémukoli jinému filozofickému zdroji. 

Vývoj umělé inteligence roste rychlým tempem, což ještě více ztěžuje odhalení zneužití ze strany studentů. Pedagogové budou muset provést nezbytné změny, aby se přizpůsobili novému světu UI. Aumann doufá, že naučí studenty myslet samostatně a ne „bezmyšlenkovitě se podřizovat ostatním“.